1

آموزش طلا و جواهرسازی

دوره طلا و جواهرسازی جهاد دانشگاهی قزوین

نویسنده: یونس بیگی زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

فهرست مطالب این نوشته:

  • آشنایی و معرفی
  • مراحل انجام کار

صنعت طلا و جواهر سازی از جمله صنایع مورد توجه می باشد که  با سودآوری فراوان در میان صنایع معروف است ؛ و همچنین خلاقیت و نوآوری امری ضروری  برای ثبات و بقایای این صنعت می باشد و طراحی عنصری برای تحرک و پویایی این هنر زیبا  محسوب می گردد.

لذا اکثر برندهای مشهور دنیا در صدد بر آمده اند تا قابلیت و ظرفیت های سازمان خود را از روش طرح هایی که دارای خلاقیت و نوآوری می باشد مطرح گردانند. با توجه به اینکه در این هنر صنعت ایده و نوآوری حرف اول را می زند و این نوآوری باعث افزایش در آمد می شود و می توان این صنعت را جزء صنایعی که می تواند اشتغال زایی بسیاری داشته باشد نام برد.

آموزش طلا و جواهرسازی جهاد دانشگاهی قزوین

مراحل انجام کار:

طلا یکی ازمهم ترین فلزات جواهر سازی است امروزه فلزات گرانبها  مانند طلا و نقره پلاتین وپالادیوم با روش گریز از مرکز ریخته گری می شود. از ویژگی  طلای خالص رنگ زرد آن و چکش خوار بودن آن می باشد فلز طلا را می توان کوبید و به شکل ورقه های نازک ایجاد کرد .اکسیژن و سولفور یا اسید ها بر طلا اثر نمی گذارد.

درواقع طلای خالص که جنس آن نرم است را برای پیدا کردن کیفیت بهتر و نیز جلو گیری از فرسایش و تاثیرات رنگی با فلزات دیگر آلیاﮋ می شود و در بین رنگ ها طلای زرد رنگ عمومیت بیشتری دارد. طلای سفید را در مواقعی برای برخی از زیورلات و در  مواقعی که سنگ الماس به کار می برند به علت پیوستگی و هم رنگ بودن انتخاب می کنند همچنین در هنر زیبای طلا سازی برای تمیز کردن طلا هایی که قالب گیری شده اند از محلولی به نام اسید قولدوری واب استفاده میکنند که باید این محلول دارای 10 قسمت آب و2 قسمت اسید باشد.در واقع تعدادی از جواهر سازان مقداری سدیم بیکورت به محلول فوق اضافه میکنند که این محلول باید در ظرف سرامیک نگه داری شود.

پایه های قطعات ریخته گی طلا و نقره را با استفاده از “قیچی میزی یا ماشین های برقی” قطع می کند و قطعات ریختگی و محل پایه ها را با  استفاده از سنگ سمباده صاف و صیقلی می کنند .از این روش برای جلا دادن و همچنین براق نمودن زیورالات استفاده می کنند .

در سالهای اخیر ریخته گری طلا و جواهرات با استفاده از روش ریخته گری گریز از مر کز انجام می گیرد که بعد از عملیات مربوط به  قالب گیری عملیات تکمیلی و نهایی طلا و جواهرات همانند سوهان و صیقل و پرداخت کاری و قراردادن سنگهای قیمتی بر روی آنها صورت می گیرد و در نهایت درعملیات قالب گیری و تمیز کاری خرده های باقی مانده از طلا را با 50% طلای نو مخلوط می کنند و ریخته گری مجدّد صورت می گیرد.

جهاد دانشگاهی واحد قزوین یک دوره آموزش طلا و جواهرسازی براتون آماده کرده که به صورت حضوری برگزار می‌شود. خوشحال می‌شویم شما را در این کلاس‌ها ببینیم. با کلیلک روی لینک زیر می‌تونید ثبت نام کنید.

کسب اطلاعات بیشتر در سایت

ثبت نام از طریق پیج اینستاگرام

شماره تماس: 33667001-028

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

  1. مسافر زمین _ مجتبی گفت:

    سلام. فعالیت ها و اقدامات اموزشی مجموعه جهاد دانشگاهی در قزوین حقیقتا برای من تا امروژ بسیار بسیار مفید و ثمرخش بوده واز اساتید حاذق، جوان، خلاق و مدبری هم استفاده میکنند که در کمتر آموزشگاهی میشه همه این ویژگیهای خوب رو در اساتیدش انتظار داشت. در دوره های فنی مهندسی و آموزش طراحی ساختمان با Etabs و جوش کاری کاربردی و نظارت جوش،متره و برآوردپروژه،نوشتن صورت وضعیت های مالی پروژه ها و… چندین دوره دیگه بهره مند شدم، مدرک دوره ها رو هم بلافاصله بهت میدن و انصافا دورازجون اگر اموزشی نگرفته باشی نمیتونی موفق به دریافتمدرک بشی، من اینکار رو خیلی خیلی میپسندم چون کسی که زحمت میکشه میاد و میخونه و یاد میگیره هرگز با یکی که اصلا نبوده و فقظ روز ازمون ایشون رویا میشه، مسلمان برابر نیستند و این نا هستیم که باید به بچه هامون هم یاد بدیم که برای بدت اوردن دانش بایستی تلاش کنند و بیاموزید از استاد و توسط او رفع اشکال خود کنند وتا میتونند یپرسند!؟ اما بیاموزید و به دیگران هم بیاموزانند چون دیگران کاشتند ما خوردیم، امروز ما باید بکاریم تا نسل بعدی بخورند الی اخر… و اگر ملتی این رشد و سیر تکاملی خود رانتوقف به جهل، تنبلی، سستی، اها نمره باپول، عدم داشتن سواد کافی،بی سوادی مفرط بطوریکه بارها دیده ایم یک فرد کارشناس ارشد ما در نوشتن یک متن چند خطی چندین و چند اشتباهو غلط املایی دارد حال خود اصل خرچنگ قورباغگی خط های این اندیشمندان پولی و مدرک گیرندگان دلاری! با رسم اخت یک کلاس اولی اصلا تفاوتی در زیبایی ندارد و او در همان سال پست تحصیلش در شکل نوشتن جملات متوقف مانده چون والدین ز معلم او خواستند تا اگر نمره کودکشانکم شده با پول عپض بدهند، و این روند را پرتلاش تا اخر دانشگاه فرزندان نیز پیگیرانه انجام میدهند. اگر ملتی دچار خوبتر بینی کاذب و جهل و توهم دانستن شد عملا نشد انها دیگر رشد علمی نمیکند و در همان زمان متوقف میماند تا ظهور یک انقلاب فرهنگی بوقوع افتد و خیزش علمی سراسری و خودجوش و بدون مدرک گرایی و خواستار مدرک گرفتم صرف، اتفاق افتد.